MACA – niezwykły suplement diety

Świeże lub wysuszone i sproszkowane korzenie Maci stosowane są głównie z uwagi na właściwości odżywcze (ze względu na dużą zawartość pełnowartościowego białka, egzogennych aminokwasów, witamin, minerałów i steroli), szczególnie w stanach niedożywienia, wzrostu, ciąży, laktacji, a także jak podają niektóre źródła w celu zwiększenia płodności. Są także stosowane, jako środek immunostymulujący, wspomagający leczenie gruźlicy oraz raka żołądka. Maca uważana jest też jako środek poprawiający pamięć i zdolność uczenia się. Innym zastosowaniem tego surowca może okazać się wykorzystanie go jako środka energetyzującego, wspomagającego wytrzymałość i budowę masy mięśniowej (aktywność zawartych w roślinie steroli jest częściowo podobna do działania sterydów anabolicznych), w leczeniu zespołów przewlekłego zmęczenia, jak również nieregularnego miesiączkowania i za burzeń hormonalnych, w tym związanych z menopauzą i andropauzą. Przyjmowanie maki przeciwdziała bezsenności i osteoporozie – w wielu przypadkach eliminując jej skutki. Stosowanie maki zaleca się w okresie rekonwalescencji i jako środek wzmacniający w wieku podeszłym. Posiada też działanie przeciwartretyczne. Maca może też być stosowana jako preparat antydepresyjny oraz wspomagający gojenie ran. Co więcej Maca wpływa także na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Maca jest rośliną o właściwościach adaptogennych, czyli jej działanie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego organizmu w zależności od wieku oraz płci osoby, która ją stosuje.

Świeże korzenie zawierają ok. 80% wody, w wysuszonych jest jeszcze ponad 10%. W pozostałej masie znajduje się 10%-13% białek, 25%-78% węglowodanów, 8,5% błonnika, ponad 2% tłuszczów oraz prawie 5% popiołu. Zawierają także znaczną ilość niezbędnych aminokwasów, a żelaza i wapnia jest w nich więcej niż w ziemniakach. Spośród kwasów tłuszczowych w największej ilości zawierają kwas linolenowy, palmitynowy i oleinowy. Są w nich także obecne sterole, ergosterol, brassikasterol, 7,22 – ergostadienol, witaminy (A, B1, B2, B6, C, E) i minerały takie jak: Ca, Fe, Cu, Zn, Mn, K, Na i jodki.

Oprócz tych wszystkich składników w bulwach znaleziono też glukozynolaty oraz olejki gorczyczne, garbniki, saponiany, tanniny, steroidy.

Ponieważ Maca wciąż jest stosunkowo mało popularną w Polsce rośliną, która dociera do naszego kraju z daleka w formie proszku, warto kupować ją od sprawdzonego producenta i upewnić się, że była ona uprawiana w bezpiecznych dla człowieka warunkach (np. sprawdzając, czy ma certyfikat).

W Instytucie RegeneriS Maca dostępna jest w formie ampułek firmy SUPERDIET. Opakowanie zawiera 20 ampułek, które w swoim składzie zawierają sproszkowany korzeń Maca z upraw ekologicznych pochodzących z Peru.

Wskazania do zastosowania kuracji:

  • spadek witalności
  • spadek libido (pożądania)
  • spadek kondycji
  • kłopoty z koncentracją i pamięcią
  • wspomaganie pracy mięśni i ścięgien
  • regeneracja skóry
  • zalecany po zabiegach dermatologii estetycznej
1

You May Also Like