NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA DOTYCZĄCE TRĄDZIKU:

NAJCZĘŚCIEJ POJAWIAJĄCE SIĘ PYTANIA DOTYCZĄCE TRĄDZIKU:

 

1. Jeżeli zauważam u siebie objawy trądziku, to kiedy należy zgłosić się do kosmetologa, a kiedy do dermatologa?

 

Wybór między kosmetologiem a dermatologiem zależy od nasilenia objawów trądziku oraz od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć.

Kosmetolog:

  • W przypadku łagodnego do umiarkowanego trądziku, takiego jak sporadyczne wypryski czy zaskórniki.
  • Kiedy potrzebujesz dobrania zabiegów pielęgnacyjnych takich jak oczyszczanie twarzy, peelingi chemicznych, zabiegi wspierające płaszcz hydrolipidowy.
  • Gdy zależy ci na doborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych do codziennej rutyny.

Dermatolog:

  • W przypadku umiarkowanego do ciężkiego trądziku, takiego jak liczne wypryski, guzki, torbiele, które mogą prowadzić do blizn.
  • Kiedy trądzik jest przewlekły i nie reaguje na zabiegi kosmetologiczne oraz dostępne bez recepty produkty.
  • Jeśli występują objawy zapalne, silne zaczerwienienie, ból, ropne zmiany.
  • Kiedy potrzebujesz specjalistycznej diagnozy i leczenia farmakologicznego, takiego jak antybiotyki, retinoidy czy terapia hormonalna.
  • Gdy trądzik może być wynikiem problemów zdrowotnych, które wymagają bardziej zaawansowanych badań i leczenia.

Jeśli masz wątpliwości, od kogo zacząć, warto udać się najpierw do kosmetologa, który oceni nasilenie trądziku i zaproponuje odpowiednią ścieżkę terapeutyczną, która może obejmować zabiegi kosmetologiczne oraz leczenie.


2. Jakie błędy popełniam przy pielęgnacji skóry trądzikowej?


Przyczyną braku efektów w pielęgnacji dla skóry trądzikowej może być:

  • zbyt agresywne oczyszczanie skóry preparatami przeznaczonymi dla skór trądzikowych i problematycznych, w ich skład wchodzi m.in. kwas salicylowy, który przy regularnym stosowaniu zbyt mocno wysusza skórę i powoduje nadprodukcję sebum, co tworzy błędne koło pielęgnacyjne- staraj się wybierać delikatne produkty myjące, które nie naruszają bariery hydrolipidowej skóry, zrezygnuj z płynów miceralnych i wybierz oczyszczanie dwuetapowe produktem lipofilowym i hydrofilowym,
  • stosowana nadmierna ilość substancji aktywnych w różnych formach produktów kosmetycznych, to właśnie one mogą powodować, że stan cery się nie poprawia a wręcz skóra jest coraz mocniej podrażniona i powstają na niej nowe stany zapalne czy zaskórniki- pamiętaj, że mniej  znaczy więcej, każdy produkt kosmetyczny powinien być wprowadzony powoli a każda substancja aktywna powinna zostać dobrana pod konkretny problem występujący na skórze,
  • zapominanie o nawilżeniu skóry, którego każdy rodzaj skóry tak bardzo potrzebuje, jest to podstawowy krok w terapii trądzikowej, który stanowi podstawę to wprowadzenia substancji aktywnych, brak stosowania całorocznej fotoprotekcji, która stanowi istotną rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji przez cały rok bez przerywania terapii przeciwtrądzikowej, kwasami czy retinoidami.


3. Czy mój styl życia wpływa na trądzik?


Tak, m.in. nieregularne posiłki i ich niewłaściwa kompozycja, niedobór i nieodpowiednia jakość snu, niedostateczna ilość wypijanej wody, żywność wysokoprzetworzona oraz stres mogą wpływać na zmiany trądzikowe. Praca nad tymi obszarami stylu życia połączona z terapią dobraną przez lekarza dermatologa oraz pielęgnacją dopasowaną przez kosmetologa przyniosą najlepsze rezultaty.


4.Czy mając trądzik mogę się malować?


Tak, makijaż nie jest zabroniony w trakcie leczenia trądziku. Można się malować. Należy jednak pamiętać, że ZAWSZE dokładnie, najlepiej dwuetapowo trzeba zmyć makijaż. Po oczyszczeniu skóry zastosować leczenie wdrożone przez lekarza dermatologa oraz pielęgnację ustaloną przez kosmetologa.


5. Czy można wyciskać pojawiające się zmiany trądzikowe na skórze?


Nie, zdecydowanie nie zaleca się wyciskania wyprysków, nawet jeśli masz trądzik.

Oto dlaczego:

  • zwiększone ryzyko infekcji: Wyciskanie pryszczy otwiera skórę na bakterie, które mogą prowadzić do poważnej infekcji i nadkażenia takiej zmiany.
  • blizny: Wyciskanie pryszczy może prowadzić do blizn, które mogą być trwałe i trudne do usunięcia.
  • nasilenie stanu zapalnego: Wyciskanie może rozprzestrzenić wszelkie drobnoustroje znajdujące się w danej zmianie, co może nasilić stan zapalny, a w konsekwencji prowadzić do powstania nowych pryszczy.
  • podrażnienie: Wyciskanie może uszkodzić skórę i spowodować podrażnienie, co może prowadzić do zaczerwienienia, obrzęku, czy bólu.

Zamiast wyciskać – działać na własną rękę – spróbuj skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Pamiętaj, że cierpliwość i odpowiednie leczenie są kluczowe w walce z trądzikiem. Wyciskanie pryszczy może tylko pogorszyć sytuację.


6. Czy stres ma wpływ na rozwój trądziku i stanów zapalnych?


Na rozwój zmian trądzikowych wpływa wiele czynników, m.in. stres, zwłaszcza ten chronicznie utrzymujący się. W tym czasie pobudzona zostaje praca gruczołów łojowych a tym samym następuje nadprodukcja łoju. To w konsekwencji prowadzi do zaczopowania ujść lejków gruczołów łojowych i do powstawania zmian trądzikowych.

Stres może przyczynić się także do osłabienia płaszcza hydrolipidowego skóry a to skutkuje zwiększoną podatnością na pojawianie się stanów zapalnych, infekcji skórnych oraz urazów mechanicznych.


7. Czy dla każdej osoby zmagającej się z trądzikiem wskazana jest taka sama dieta?


Istnieją określone wytyczne dietetyków, które zaleca się wszystkim Pacjentom borykającym się z problemem trądziku, ale jednocześnie dla każdej osoby wytyczne żywieniowe powinny być ustalone indywidualnie ze względu na nietolerancje pokarmowe, które mogą być różne u różnych pacjentów.

Ważne jest, aby Pacjent słuchał i obserwował swój organizm po spożyciu poszczególnych produktów spożywczych. Wówczas dietetyk bogatszy w wiedzę o indywidualnych nietolerancjach chorego jest w stanie bardziej precyzyjnie zbilansować dietę i dodatkowe zalecenia dotyczące suplementacji. Wielu specjalistów zachęca Pacjentów do prowadzenia dzienniczka żywieniowego, w którym są zapisywane wszystkie produkty, napoje spożywane w ciągu dnia. Dodatkowo Pacjenci proszeni są o określenie swojego samopoczucia oraz prowadzenia obserwacji dotyczących zaostrzenia lub wyciszenia zmian trądzikowych po spożyciu każdego z nich. Przeanalizowanie zapisków z dzienniczka pomoże dietetykowi w ustaleniu indywidualnych zaleceń dotyczących sposobu odżywiania się.


8. Czy chcąc leczyć przyczynę trądziku zaleca się badania laboratoryjne?


TAK, jeśli chcemy leczyć trądzik przyczynowo, a nie tylko leczyć objawy choroby konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.


9. Czy w trakcie leczenia muszę wymienić zawartość swojej kosmetyczki?


To zależy- wykonując test biowitalności oceniamy stan skóry, kondycję bariery hydrolipidowej. Bazując na wyniku testu, wiedzy i doświadczeniu, stwierdzamy czy kondycja Twojej skóry jest dobra, oznacza to, że stosowane przez Ciebie kosmetyki prawidłowo wpierają proces leczenia i nie trzeba ich zmieniać. Natomiast jeżeli skóra wykazuje nadwrażliwość, nadreaktywność, uczucie ściągnięcia to znaczy, że twoje kosmetyki pogłębiają tylko problem i należy je zastąpić kosmetykami dobranymi do aktualnych potrzeb skóry.


10. Czy muszę korzystać z zabiegów kosmetycznych w trakcie leczenia trądziku?


W trakcie leczenia trądziku często stosowane są miejscowe leki, które wykazują działanie wysuszające i podrażniające naskórek. Może prowadzić to do wysuszenia i naruszenia bariery hydro-lipidowej, której dobra kondycja odgrywa ważną rolę w leczeniu dermatozy.

Zabiegi kosmetologiczne swoim działaniem nie są w stanie wyleczyć trądziku, ALE w znacznym stopniu przyśpieszają i wspomagają regenerację skóry, zmniejszają podrażnienie, niwelują efekty uboczne leczenia. Systematyczne zabiegi w gabinecie i odpowiednia pielęgnacja pozwalają nam stale monitorować stan skóry Pacjenta oraz skuteczność prowadzonej terapii.

PYTANIA

Kontakt

ul. M. Teresy z Kalkuty 18 lok. 20

20-538 Lublin

E: regeneris@op.pl

T: +48 570 081 500

godziny otwarcia

poniedziałek – piątek: 8.00-20.00

sobota: 8.00-15.00

Znajdziesz nas